PROSÍM PŘEJDĚTE NA NAŠE NOVÉ WEBOVÉ STRÁNKY
WWW.PLAGIO.CZ
přejít na nový web
JSME NA NOVÉ ADRESE. PŘESTĚHOVALI JSME PRO VÁS KLINIKU Z FRÝDKU-MÍSTKU DO NOVÝCH PROSTOR V OSTRAVĚ.

Často kladené dotazy

Co je to plagiocefalie?

Jedná se o nejběžnější typ deformity způsobený především vnějšími silami (např. ležení na preferované straně, dlouhodobé ležení na tvrdé podložce, při postižení krční páteře a svalstva, kdy dítě není schopno přetáčet hlavu na opačnou stranu). Projevuje se asymetrickým tvarem lebky, způsobené tlakem vnějších sil.

Co je příčinou plagiocefalie?

Plagiocefalie může být způsobena řadou faktorů:

  • Predilekční poloha hlavičky (dítě preferuje ležení na jedné straně)
  • Nedostatek místa v děloze
  • Předčasné narození dítěte
  • Postižení krčního svalstva

Co je kraniální remodelační ortéza?

Je to individuálně vyráběná ortéza. Je zhotovena z lehkého plastového materiálu a uvnitř je měkká pěnová výstelka. Ortéza se vyrábí na základě 3D skenu hlavičky Vašeho dítěte. Ortéza umožňuje dítěti spát v jakékoliv poloze, aniž by docházelo k působení tlaku na postiženou oblast.

Jak kraniální ortéza funguje?

Jedná se remodelační ortézu, která usměrňuje růst lebky. Ortéza funguje tak, že v prominujících oblastech je plný kontakt ortézy s hlavičkou dítěte a v místech zploštění se nechávají expanzní prostory pro růst lebky. V průběhu terapie se vnitřní měkká výstelka upravuje podle růstu a vývoje lebky.

Jaký je nejlepší věk pro zahájení léčby ortézou?

Ideální věk pro zahájení aplikace ortézy je 4 až 7 měsíců a využívá se do 18 měsíců věku. Lepších výsledků se dosahuje u mladších dětí, kdy je růst a vývoj lebky největší.

Jak poznám, že moje dítě potřebuje ortézu?

Jsou určité znaky, které mohou indikovat, že Vaše dítě potřebuje ortézu. Pokud zjistíte, že Vaše dítě má asymetrický tvar hlavy nebo obličeje, že je hlava krátká a široká nebo zploštělá v zadní části hlavičky, v tomto případě se obraťte na pediatra nebo přímo na nás, aby se provedlo další vyšetření dítěte. Mějte na paměti, že určitý stupeň asymetrie je fyziologický. Proto je to nutné konzultovat s odborníkem.

Jaké náležitosti potřebujeme pro zhotovení ortézy?

Nejprve je potřeba navštívit odborného lékaře (neurochirurga), který dítě vyšetří. Toto odborné vyšetření Vám zajistíme na našem pracovišti. Objednat se můžete zde. Je potřeba vyloučit předčasný srůst lebečních švů (kraniosynostóza). Tento lékař také předepíše poukaz na zhotovení kraniální remodelační ortézy. Po vyřízení poukazu ortézu plně hradí zdravotní pojišťovna.

Jak probíhá postup na vašem pracovišti?

Nejprve se provádí základní vyšetření Vašeho dítěte. Zjišťují se anamnestická data, měří se základní míry a nakonec je potřeba získat model hlavičky vašeho dítěte. Model hlavičky dítěte se dá získat sádrováním, ale tato metoda může být pro dítě traumatizující. My proto využíváme bezkontaktní metodu skenování. Na základě takto získaného skenu se vyrobí kraniální remodelační ortéza.

Za jak dlouho dostane naše dítě ortézu?

Po naskenování hlavičky dítěte se ortéza vyrobí do 7 dní. Pokud by došlo k předání ortézy za více jak 10 dní, tak by mohla být snížená funkčnost ortézy. A v tomto případě by se mělo provést nové skenování.

Je nutné přijít pro ortézu s dítětem?

Ano, ortéza se vyrábí na každé dítě individuálně, proto je nutné ortézu při předání vyzkoušet. Při pravidelných kontrolách je také nutné přijít s dítětem, kdy se upravuje tvar a objem ortézy podle růstu dítěte. Interval návštěv závisí na věku dítěte a stupni závažnosti deformity obvykle každé 2 až 4 týdny.

Za jak dlouho uvidíme zlepšení?

To je různé, ale většinou lze rozpoznat zlepšení již po 2 týdnech nošení ortézy. Závisí to na rychlosti růstu hlavičky dítěte, na dodržování režimu nošení ortézy a na věku dítěte.

Jak dlouho bude dítě ortézu nosit?

Průměrná doba nošení ortézy je 3 až 6 měsíců. To závisí na věku dítěte při zahájení léčby, na stupni závažnosti deformity, na rychlosti růstu dítěte a na dodržování režimu nošení ortézy. V rozmezí od 4 do 7 měsíců je rychlost růstu dítěte největší, dá se tedy předpokládat kratší doba nošení ortézy. Rychlost růstu se snižuje u dětí starších 7 měsíců, kdy se doba nošení prodlužuje.

Jak se ortéza udržuje?

Každý den při koupání ortézu sejměte a vyčistěte ji. Použijte nejlépe neparfemovaný alkoholový prostředek k vyčištění vnitřního povrchu ortézy, protože další prostředky mohou být škodlivé na pokožku dítěte. Řádně otřete vnitřní povrch ortézy čistou utěrkou za pomocí alkoholového prostředku nebo použijte čistící alkoholový prostředek s novým měkkým kartáčkem. Otřete ortézu do sucha. K vysušení ortézy můžete použít fén, který také pomáhá snížit zápach, který občas v ortéze vzniká. Sušení na slunci může také pomoci zmírnit zápach a urychlit sušení.

Kdy se ukončuje léčba ortézou?

Jsou 3 důvody, kdy se léčba ukončuje:

  • Rodiče/ortotik/lékař jsou spokojeni s tvarem hlavičky
  • Velikost ortézy již nevyhovuje a není možné ortézu dále upravovat
  • Pokud nedochází ke zlepšení stavu za posledních 4-8 týdnů (věk dítěte nad 18 měsíců)

Může se vrátit deformita zpátky po ukončení léčby ortézou?

Ne. Je to především z toho důvodu, že dítě je již starší a netráví tolik času vleže na zádech, ale je více aktivní - plazí se, sedí, chodí. Tím se minimalizuje tlak, který na lebku působí.

Kde mohu najít další informace?