PROSÍM PŘEJDĚTE NA NAŠE NOVÉ WEBOVÉ STRÁNKY
WWW.PLAGIO.CZ
přejít na nový web
JSME NA NOVÉ ADRESE. PŘESTĚHOVALI JSME PRO VÁS KLINIKU Z FRÝDKU-MÍSTKU DO NOVÝCH PROSTOR V OSTRAVĚ.

Polohování

Jednou z možností prevence vzniku polohové deformity je polohování. Polohování se využívá i v případě již vzniklé deformity ve věku do 3 měsíců, kdy se nedá použít kraniální remodelační ortéza. Polohování se také doporučuje u mírných stupňů deformit. U těžkých stupňů polohování nezajistí úplnou úpravu stavu. Princip polohování je v tom, že dítě se ve spánku i v průběhu dne ukládá do různých poloh tak, aby se co nejvíce omezila doba ležení v jedné poloze. Polohování je účinné zejména v prvních měsících věku dítěte. V tomto období dítě většinu času spí a není ještě schopno příliš měnit polohy. Po 5. měsíci věku se dítě začíná aktivně pohybovat, takže snadno změní svou polohu.

Spánek

Ke spánku dítě ukládejte vždy na záda. Ukázalo se, že spaní na zádech snižuje vznik syndromu náhlého úmrtí. Jakmile dítě usne, změňte polohu hlavičky na nepostiženou stranu. V případě využívání polohování jako prevence střídejte polohy hlavičky na obě strany. Vhodné je měnit polohu zdroje světla v pokoji. Dítě je v tomto období na světlo velmi vnímavé. Tím je samo nuceno přetáčet hlavičku ke světlu.

Hraní

Když je dítě vzhůru, můžete dítě přetočit na bříško. K aktivaci dítěte na břiše můžete použít hračky. Pohodlnější polohu dítěte zajistíte podložením hrudníku srolovaným ručníkem. Cílem ukládání dítěte na bříško je snížení tlaku na zadní část hlavičky. Zároveň dítě aktivuje svalstvo krku, ramen a zad.

Krmení

Při krmení dítěte střídejte strany, ve které dítě držíte. Hlavičku se při tom snažte podepírat zejména na nepostižené straně.

Cestování

Dlouhodobé nebo časté ležení v autosedačce zvyšuje riziko vzniku deformity hlavičky. Proto co nejvíce omezte dobu strávenou v dětské sedačce. Při cestování je používání autosedačky nezbytné. Tlak působící na zadní část hlavičky se dá částečně eliminovat vyměkčením nebo vypodložením hlavičky na nepostiženou stranu.