PROSÍM PŘEJDĚTE NA NAŠE NOVÉ WEBOVÉ STRÁNKY
WWW.PLAGIO.CZ
přejít na nový web
JSME NA NOVÉ ADRESE. PŘESTĚHOVALI JSME PRO VÁS KLINIKU Z FRÝDKU-MÍSTKU DO NOVÝCH PROSTOR V OSTRAVĚ.

PŘÍBĚH ALEXE

vojtisek


Diagnóza:
Brachycefalie s levostrannou plagiocefalií
Začátek léčby:
8 měsíců
Délka léčby: 13 týdnů

Zlepšení kraniálního indexu (šířka/délka x 100):
Normální hodnota je 73 – 83 %
z 95,5 na 90%
Zlepšení diagonální asymetrie:
Rozdíl pravého a levého diagonálního rozměru
z 13,5 na 10,5 mm
Přejít na podrobné výsledky: Zobrazit ilustrace a fotky

Když se Alex narodil, pokládal hlavu raději na levou stranu. Navíc dlouho hlavičku nezvedal a vůbec byl nerad na bříšku.  Podle toho se mu i vytvarovala hlavička - kolem jeho dvou měsíců jsme si všimli, že se mu na levé straně začíná zplošťovat. Netušili jsme ale, co s tím. Na tříměsíční prohlídce jsme byli odesláni za neuroložkou a ta nás poslala na rehabilitaci – cvičili jsme Vojtovu metodu, aby si Alex začal lehat i na pravou stranu. To se pak sice naučil, hlavička už ale samozřejmě zůstala zploštělá. Lékaři přiznávali, že se s tím nedá nic dělat, ale že až mu narostou vlasy, nebude to tak vidět.

Pak jsem se náhodou dozvěděla o možnosti terapie ortézou - v autobuse jsem potkala maminku s holčičkou, která měla na hlavě helmičku. Měla ji ale až z Berlína. O tom, že by se ortézy dělaly i u nás, nebyla nikde na internetu ani zmínka – tyto stránky v té době ještě neexistovaly. Až od naší zdravotní pojišťovny jsme dostali na kontakt na frýdecké pracoviště.

Když jsme se tam objednali, bylo už Alexovi skoro osm měsíců. První návštěva vyžadovala, abychom se na Moravě zdrželi tři dny: První den jsme absolvovali vyšetření u Dr. Lipiny v Ostravské nemocnici, druhý den Alexovi ve Frýdku naskenovali hlavičku a třetí den byla helma hotová.

Musím říci, že Alex helmu od začátku dobře snášel, i když ji začal nosit v nejparnějším létě. Jen zpočátku se hodně potil, takže jsme často helmu sundávali a otírali vlásky. Brzy jsme najeli na 23hodinový režim nošení s krátkou přestávkou ráno a večer. Ortéza Alexovi nikdy nebránila v žádné činnosti, naučil se normálně plazit i lézt. Když začínal vstávat a chodit, uchránila ho občas od boule, když spadl naznak. Náročnější pro nás byly cesty vlakem z Prahy do Frýdku, které jsme museli absolvovat asi jednou za čtyři týdny, když se na hlavě objevily otlaky a bylo třeba helmu vybrousit.

vojtisek

Na podzim nás začal trápit problém: na obličeji se Alexovi objevila vyrážka. Navštívili jsme dva kožní lékaře, kteří se shodli na tom, že jde o vrozený problém - seboroickou dermatitidu. Helmička není její příčinou, ale přispívá ke zhoršení vyrážky na místech, kde se dotýká obličeje. Mazali jsme obličej různými přípravky (nakonec nejlépe zabraly kortikoidy) a ortézu nosili dál.

V listopadu se sešlo několik věcí najednou: Zase se začaly objevovat otlaky, ale nějak jsme se nemohli do Frýdku dostat, právě jsme totiž byli uprostřed stěhování. Tak jsme helmičku chvíli nenosili. Když jsme se pak rozjeli do Frýdku, vzali nám míru na novou helmu, kterou jsme si vyzvedli další týden. Byla ještě krásnější než ta první, ale nosili jsme ji jen asi měsíc, pak se Alexovi dost zhoršila vyrážka, navíc jsme se stěhovali do Německa, a tak jsme se rozhodli, že s tvarem hlavičky už jsme spokojení. 

Doufám, že z obrázků je jasné, jak moc se Alexovi tvar hlavičky během léčby vylepšil. Než jsme s helmičkou začali, běžně se nás lidé ptali, co že to má naše dítě s hlavou. Teď si nikdo ničeho zvláštního nevšimne. Vylepšila se hlavně plagiocefalie – zploštění na levé straně. Brachycefalie (zploštění zadní části) je stále patrná, ale není to zdaleka tak hrozné. Věřím, že kdybychom začali s léčbou dřív, byl by výsledek perfektní.

A teď to nejdůležitější: Chtěla bych velice poděkovat neuvěřitelně milým, citlivým, vstřícným a stále usměvavým pracovníkům z Frýdku. Přes dlouhou a únavnou cestu vlakem z Prahy jsme se k nim vždy těšili. Chovali se k nám nesmírně laskavě, o jejich skvěle odvedené práci ani nemluvím. Alex z nich byl vždy nadšen, já s manželem též. Kéž by tak vypadala všechna zdravotnická pracoviště… Děkujeme!

VÝSLEDKY LÉČBY