PROSÍM PŘEJDĚTE NA NAŠE NOVÉ WEBOVÉ STRÁNKY
WWW.PLAGIO.CZ
přejít na nový web
JSME NA NOVÉ ADRESE. PŘESTĚHOVALI JSME PRO VÁS KLINIKU Z FRÝDKU-MÍSTKU DO NOVÝCH PROSTOR V OSTRAVĚ.

PŘÍBĚH FILÍPKA

filipek


Diagnóza:
Brachycefalie s pravostrannou plagiocefalií
Začátek léčby:
4 měsíců
Délka léčby: 8 týdnů

Zlepšení kraniálního indexu (šířka/délka x 100):
Normální hodnota je 73 – 83 %
z 85,5 %, na 79 %
Zlepšení diagonální asymetrie:
Rozdíl pravého a levého diagonálního rozměru
z 16 mm na 5 mm
Zlepšení indexu diagonální symetrie
Rozdíl pravého a levého diagonálního rozměru/ menším diagonálním rozměrem; norma do 3,5 %
z 12 % na 3,5 %
Přejít na podrobné výsledky: Zobrazit ilustrace a fotky

Tento příběh našeho Filípka jsem se rozhodla napsat proto, abych pomohla všem rodičům, kteří mají trápení v podobě slehlé hlavičky u jejich miminka, překonat obavu z reakce okolí.

Náš Filípek se narodil v 36. týdnu se silnou novorozeneckou žloutenkou, která vyžadovala léčbu fototerapií. Musel několik dní ležet pod světlem a polohování probíhalo jen občas. A možná to byla jedna z příčin našeho trápení se slehlou hlavičkou. Jako asi každá prvorodička jsem ze strachu o malého polohování na bříšku moc nepraktikovala (všude slyšíte o syndromu náhlého úmrtí) a hlavičku si už brzy uměl sám přetočit na svou oblíbenou stranu. Všechny překážky jako např. polohovací válečky, ručník a plínku uměl rychle překonat.

Na preventivní prohlídce jsme to probíraly s paní doktorkou a já jsem se rozhodla s tím něco provést, jelikož jsem povoláním kadeřnice a vím, kolik lidí má podobné problémy a není jim to vůbec příjemné. Navíc z genetického hlediska hrozí v dospělosti Filípkovi plešatost. To je hodně důvodů, proč jsem to opravdu nechtěla vzdát bez boje.

Otázka paní doktorky mi zůstane v hlavě asi na dlouho. Podívala se na mě a řekla: Jak moc jste ochotna udělat pro to, aby měl Filípek pěknou hlavičku?

Samozřejmě, že co nejvíce. Tam jsem se dozvěděla o protetice ve Frýdku-Místku. Tímto bych chtěla poděkovat paní doktorce Truksové, která má ordinaci v menším městečku Šlapanice u Brna a je takhle dokonale informovaná. Po návratu domů jsem to probírala s přítelem a rodinou, která mě naštěstí moc podpořila a dodala mi sílu to dovést ke zdárnému konci. Jezdili s námi na kontroly a podporovali nás. Cesty někdy byly veselé, jindy dlouhé, ale vše jde překonat. Při první návštěvě jsme se dozvěděli, že má Filipek těžší formu a léčba bude trvat asi 3 měsíce. Nakonec se to upravilo rychle a má tvar úplně v normě, v což jsme ani nedoufali. Je důležité začít léčbu co nejdříve a opravdu dodržovat režim s helmičkou.

Po prvním skenování jsme s nadšením odjížděli domů a moc se těšili na helmičku, ale bohužel se nám projevil celkem rozsáhlý atopický ekzém po celém těla a hlavně v obličeji. Hledala jsem, zda má někdo zkušenosti s helmičkou a ekzémem, ale bohužel jsem nikoho a nic nenašla. Tak jsem zavolala kožní lékařce, kterou jsme navštěvovali, a s ní to podrobně probrali. A došli jsme k závěru, že za zkoušku nic nedáme a uvidíme.

Po nasazení helmičky jsme neměli žádné problémy a Filípek se choval jako před tím. Jen na začátku byl takový nesvůj, ale po týdnu bylo vše ok… Pak se nám bohužel vlivem očkování hodně zhoršil ekzém a musela jsem být s malým 10 dnů hospitalizovaná na kožním oddělení. Někteří lékaři věděli, jiní se ptali a nastalo neustálé vysvětlování, proč nosíme helmičku.

I přes všechny překážky to určitě stálo za to a nelituji tohoto rozhodnutí. Určitě i dětem s atopií bych helmičku doporučila a navíc v místech pod helmičkou se ekzém neobjevoval.

Žijeme na malé vesnici a nebylo jednoduché vysvětlovat lidem, proč to dítě tak trápíme, když dřív se to neřešilo. Při kontrole kyčlí na ortopedii nám pan doktor řekl, že jsou to vyhozené peníze a nechápe proč ji má, když to není zase tak moc vidět. Nakonec se vyptával na helmičku, kterou si i vyfotil, a úplně zapomněl vyšetřit kyčle… Takže názorů je spousta, ale hlavní jsou výsledky a na tyhle perličky už jen s úsměvem vzpomínáme……Moc bychom chtěli poděkovat paní doktorce Brichtové za velmi vstřícný a milý přístup, a také celému týmu na protetice, který se o nás staral.

filipek

VÝSLEDKY LÉČBY