PROSÍM PŘEJDĚTE NA NAŠE NOVÉ WEBOVÉ STRÁNKY
WWW.PLAGIO.CZ
přejít na nový web
JSME NA NOVÉ ADRESE. PŘESTĚHOVALI JSME PRO VÁS KLINIKU Z FRÝDKU-MÍSTKU DO NOVÝCH PROSTOR V OSTRAVĚ.

PŘÍBĚH KUBÍČKA

vojtisek

Diagnóza: Brachycefalie s pravostrannou plagiocefalií
Začátek léčby: 6 měsíců
Délka léčby: 24 týdnů
 
Zlepšení kraniálního indexu (šířka/délka x 100):
Normální hodnota je 73 – 83 %
z 93 % na 84 %
Zlepšení diagonální asymetrie:
Rozdíl pravého a levého diagonálního rozměru
z 33 mm na 13 mm
Přejít na podrobné výsledky: Zobrazit ilustrace a fotky

Náš Kubíček se narodil jako úplně zdravé miminko, jen se častěji poblinkával. V porodnici mi ukázali polohu, ve které se neudusí, měl ležet na zádech s hlavičkou na stranu. Přesně podle rad z porodnice jsme ho takto ukládali. Asi po měsíci jsme si všimli, že má hlavičku pořád na pravou stranu. Toto zjištění jsme řekli naší dětské lékařce, která nás poslala na neurologii, kde jsme se dozvěděli, že má náš Kubíček predilekci hlavičky na pravou stranu. Neuroložka nás odeslala k fyzioterapeutce, která s Kubíčkem začala cvičit Vojtovu metodu. Začali jsme tedy cvičit. Po nějakém čase jsme docílili toho, že se Kubíček naučil dávat hlavičku i na levou stranu, ale mezitím se mu čím dál tím víc zplošťovala hlavička na pravé straně. I když jsme hlavičku rozcvičili Vojtovou metodou, tak náš syn pořád preferoval ležení na pravé straně. Když jsme to řekli naší fyzioterapeutce, tak nám řekla, že je to naprosto normální, že se to časem změní.

Když byly Kubíčkovi 4 měsíce, tak nás neuroložka poslala na antropologické vyšetření do Fakultní nemocnice v Motole. Než jsem se tam dovolala, uběhlo několik dní a tam mi paní docentka řekla, že jí mám poslat e-mail, že se na něj podívá a hned mi dá vědět. Poslala jsem jí tedy e-mail včetně fotografií našeho syna, ale vůbec se mi neozvala. Tak jsem znova začala telefonovat, asi po týdnu jsem se jí konečně dovolala a teprve potom si přečetla můj e-mail a domluvila jsem se s ní na termínu návštěvy našeho syna.

Kubíčkovi bylo necelých 5 měsíců, když jsme se vydali na vyšetření do Fakultní nemocnice v Motole a dosud to byl náš nejhorší zážitek. Na vyšetření jsme čekali 3 hodiny, i když jsme přijeli na předem domluvený termín. Když už na nás konečně přišla řada a věřte, že v čekárně byli jenom 3 lidi včetně nás. Opravdu neskutečné! Paní docentka nám řekla, že náš Kubíček má posturální plagiocefalii, nám dosud neznámý pojem, a že máme polohovat a přijet za měsíc na přeměření hlavičky. To bylo všechno. Jenomže v Kubíčkově věku už polohování nebylo možné.

vojtisek

Po návratu z Fakultní nemocnice v Motole našla Kubíčkova babička na internetu zajímavý odkaz na Ortopedickou protetiku ve Frýdku-Místku. Okamžitě jsem začala stránky studovat a nevěřila jsem vlastním očím, když jsem se dozvěděla o možnosti kraniální remodelační ortézy. O možnosti, že by náš syn mohl mít hlavičku, tak jako ji mají ostatní děti. Rozhodování pro nás nebylo jednoduché, protože do Frýdku-Místku je to od nás 250 km a já jsem navíc byla po operaci nohy, ale když jsme si přečetli příběhy ostatních dětí a viděli fotografie, neváhali jsme a okamžitě jsme protetiku kontaktovali. Hned druhý den se nám ozvali i s termínem návštěvy. Jelikož jsme byli z daleka, tak jsme si museli zařídit i ubytování, protože výroba helmičky chvíli trvá. Nejvíce mě překvapilo, když jsem volala do Fakultní nemocnice v Motole, že jsme se rozhodli pro kraniální remodelační ortézu, tak mi paní docentka řekla do telefonu, že o možnosti léčby ví, ale nám se vůbec nezmínila, nám řekla jenom o polohování. Přitom je důležité začít s nošením helmičky co nejdříve, dokud hlavička roste.

Když jsme prvně navštívili protetiku, bylo Kubíčkovi 5 a půl měsíce. Jako první jsme absolvovali vyšetření u pana doktora Lipiny, kde jsme se dozvěděli, že má Kubíček těžší deformitu a že bude nejspíš potřebovat dvě helmičky. Potom jsme šli rovnou na naskenování hlavičky, za dva dny byla helmička hotová. Kubíček si na helmičku velmi rychle zvyknul a všichni nám říkali, jak moc mu sluší. Kolikrát ho ochránila i před modřinou. Pravidelně jsme jezdili na kontroly, na kterých bylo pokaždé vidět, jak se mu to zlepšuje. Před Vánocemi Kubíček dostal druhou helmičku a tu jsme mu nechali až do jeho 1 roku. Z fotografií je patrné, jak se mu to hodně zlepšilo.

Moc bychom chtěli poděkovat celému týmu plagiocefalie a panu doktoru Lipinovi za velmi vstřícný a milý přístup k nám a hlavně k našemu synovi.

VÝSLEDKY LÉČBY