PROSÍM PŘEJDĚTE NA NAŠE NOVÉ WEBOVÉ STRÁNKY
WWW.PLAGIO.CZ
přejít na nový web
JSME NA NOVÉ ADRESE. PŘESTĚHOVALI JSME PRO VÁS KLINIKU Z FRÝDKU-MÍSTKU DO NOVÝCH PROSTOR V OSTRAVĚ.

PŘÍBĚH MICHÁLKA

michalek


Diagnóza:
Brachycefalie s pravostrannou plagiocefalií
Začátek léčby:
6,5 měsíce
Délka léčby: 26 týdnů

Zlepšení kraniálního indexu (šířka/délka x 100):
Normální hodnota je 73 – 83 %
z 93,9 na 91,9%
Zlepšení diagonální asymetrie:
Rozdíl pravého a levého diagonálního rozměru
z 17,1 na 14,7 mm
Přejít na podrobné výsledky: Zobrazit ilustrace a fotky

Když se náš Míša narodil, pokládal hlavičku nejraději na pravou stranu. Aby toho nebylo málo, hlavičku příliš nezvedal a „pást koníčky“ odmítal.  Podle toho se mu i hlavička začínala pomalu a nenápadně tvarovat. Kolem čtyř měsíců věku jsme si všimli, že se mu na pravé straně začíná zplošťovat. Všimla si toho i „naše“ paní doktorka a podle jejich rad jsme začali hlavičku podkládat, polohovat, dávat hračky na opačnou stranu, ale nic nepomáhalo. Míša stále upřednostňoval svou oblíbenou stranu a protože byl (a naštěstí pořád je) dobrý spáč hlavička se vůbec nelepšila.

Na jedné z poraden nás paní doktorka poslala na neurologii. Jednalo se ale o podezření na jiný problém, ten se však naštěstí nepotvrdil. Pan doktor si však všimnul deformity hlavičky a zeptal se, zda bychom měli zájem vyzkoušet novou léčbu ortézou. Takřka okamžitě jsme souhlasili a byli jsme tedy odesláni do FNsP v Ostravě-Porubě, kde provedli potřebná vyšetření a my se mohli objednat na protetiku do Frýdku-Místku. Jelikož se jedná o jediné pracoviště v ČR, byli jsme velmi rádi, že to máme jen pár desítek kilometrů.

Již při první návštěvě protetiky ve Frýdku jsme byli nadšeni z příjemného a pohodového prostředí. Hlavičku Míšovi naskenovali a změřili, abychom mohli všichni společně porovnávat, jak se deformita hlavičky zlepšuje. Vše ohledně helmičky nám zde v klidu vysvětlili a my si mohli vybrat i vzor potisku helmičky. S manželkou jsme vybrali z velkého množství tři vzory, které se nám líbily nejvíc a dali „vybrat“ Míšovi, který se nejvíce líbí jemu. Vzhledem k jeho věku se jednalo o náhodné plácnutí, ale vybral si skvěle. My jsme tak měli doma malého „Petra Čecha“, ale s ještě vychytanější přilbou, než má on – měla na sobě fotbalové motivy. Míša ze začátku s helmičkou „bojoval“ a musel si na ni zvyknout (stejně, jako my).
Časem se to ale začínalo lepšit a po několika dnech již snášel helmičku bez problémů. Ortézu jsme nosili od září do března a měli jsme tedy štěstí, že jsme se vyhnuli nejparnějšímu období roku. Jen jsme museli nakoupit o několik čísel větší čepičky, což ale nebyl problém, Míša je opět využije, až bude větší. Ze začátku se sice hodně potil, ale časem se i tento „problém“ ustálil na přijatelné míře. Postupně jsme najížděli na 23 hodinový režim nošení s hodinovou přestávkou na večerní koupání. Helmička Míšovi nikdy nebránila v „objevování“ světa. Naopak ho uchránila před boulemi při nepovedených pokusech o plazení, lezení i chození.

michalek

V pravidelných intervalech jsme jezdili do Frýdku na kontroly, kde nám helmičku vždy podle potřeby vybrousili, hlavičku změřili a popovídali si s námi o tom, jak léčbu snášíme my i náš malý a zodpověděli všechny naše otázky týkající se ortézy a dalšího postupu léčby.
Když začínala být helmička Míšovi malá, měli jsme se rozhodnout, zda chceme léčbu ukončit nebo v ní pokračovat. Jelikož hlavička stále rostla a byla tudíž možnost dalšího zlepšení, rozhodli jsme se pokračovat. Ve FNsP v Ostravě jsme si vyzvedli žádanku na novou ortézu a za pár dnů měl Míša novou, stejně fešáckou helmičku. Když se pak po několika týdnech růst hlavičky zpomalil, byl čas léčbu ukončit. Za těch několik měsíců, co Míša helmičku nosil, se deformita hlavičky o poznání zmenšila a na první (a možná i druhý) pohled není nic poznat.
Tímto bychom chtěli z celého srdce poděkovat všem zaměstnancům protetiky ve Frýdku-Místku. Díky jejich přívětivému a citlivému přístupu byl Míša při každé kontrole klidný a usměvavý.

Děkujeme a přejeme mnoho úspěchu!
Míšovi rodiče.

VÝSLEDKY LÉČBY