PROSÍM PŘEJDĚTE NA NAŠE NOVÉ WEBOVÉ STRÁNKY
WWW.PLAGIO.CZ
přejít na nový web
JSME NA NOVÉ ADRESE. PŘESTĚHOVALI JSME PRO VÁS KLINIKU Z FRÝDKU-MÍSTKU DO NOVÝCH PROSTOR V OSTRAVĚ.

PŘÍBĚH VOJTÍŠKA

vojtisek


Diagnóza:
Brachycefalie s levostrannou plagiocefalií
Začátek léčby:
9 měsíců
Délka léčby: 32 týdnů

Zlepšení kraniálního indexu (šířka/délka x 100):
Normální hodnota je 73 – 83 %
z 93 na 89%
Zlepšení diagonální asymetrie:
Rozdíl pravého a levého diagonálního rozměru
z 17 na 8 mm
Přejít na podrobné výsledky: Zobrazit ilustrace a fotky

Vojtíšek se už s deformitou hlavičky narodil, jelikož je z dvojčátek. Obě děti měly u mě v bříšku málo místa a jeho ségra, Eliška mu na hlavičce tak trošku seděla. Už v nemocnici mi řekli, že má malinko deformovanou hlavičku, ale taky mi bylo řečeno, že se to časem samo vyrovná. Deformitka se nezlepšovala a navíc to bylo horší a horší. Zkoušeli jsme polohovat a chodili jsme taky dvakrát týdně na rehabilitace, protože Vojtíšek měl i špatné držení hlavičky. Nejvíce si deformity všímala naše rehabilitační sestra. Doktoři nám spíše pořád říkali, že se to srovná. Chodíli jsme i na pravidelná vyšetření k neuroložce a tam jsem se poprvé setkala s názvem plagiocefalie. To měl Vojta asi půl roku, ten název mi byl cizí a tak jsem začala pátrat na internetu, co to vlastně znamená a našla si informace na www.plagiocefalie.cz. Pak při další návštěvě neurologa jsem se na to chtěla informovat, ale bylo mi řečeno, že ortézy na hlavy se dávájí pouze dětem po operacích atd., takže si myslím, že doktoři jsou o tomhle řešení jak pomoct dětem s deformitou hlavičky hodně málo informovaní. Nicméně naše rehabilitační sestra mě pořád nabádala, že bychom s tím měli něco zkusit udělat a zrovna se setkala s jednou maminkou, která řešila podobný problém a ta už vaše pracoviště navštívila, takže jsem si od ní vzala kontakt a začala to řešit sama.

Kontaktovala jsem Ortopedickou protetiku ve Frýdku- Místku a domluvila jsem si konzultaci. Z naší první návštěvy na protetice jsem měla hodně dobrý pocit. Všichni na nás byli milí a příjemní. Dozvěděli jsme se jak dále postupovat a kterého lékaře máme navštívit, aby nám kraniální remodelační ortézu předepsal. Vojtíšek byl v pohodě a pozoroval se zájmem všechno, co se kolem něj děje. V té době mu bylo zhruba devět měsíců.

Všechno zvládal skvěle a tak jsme si asi po dvou týdnech jeli pro ortézku. Doma jsme se hned snažili dodržovat přesně předepsaný postup nošení ortézy, ale k tomu celo dennímu nošení ortézky jsme se dostali asi až po dvou týdnech. Těch čtrnáct dní nám trvalo, než si na to malý zvyknul. Někdy to nebylo zrovna jednoduché, hlavně v noci se nám malý často budil s pláčem, ale zvládli jsme to a po těch čtrnácti dnech už s tím neměl problém. Rodina z toho byla v počátku v rozpacích, hlavně jsme měli obavy, jak si na to malý zvykne, ale všichni mě podporovali a pak jak Vojtíška viděli v helmičce poprvé, byli všichni nadšeni, jak moc mu to sluší :). Reakce lidí na helmičku byly různé.

vojtisek

Spousta lidí nám schvalovalo, že mu chceme pomoci, ale někteří rodiče argumentovali, že by svým dětem určitě ortézu nedali, proč je prý tak trápit. Já si myslím, že to určitě trápení není. Výsledky léčby se dostavily hodně rychle. První kontrolní skenování jsme měli již po čtyřech týdnech nošení a byli jsme velice rádi, že jsme Vojtíškovi helmičku pořídili.Podle kontrol a měření hlavička ještě nebyla úplně ideální a tak jsme se rozhodli pořídit mu ještě druhou ortézku, jelikož mu dost porostla hlavička a tu první jsme už měli malou. Navíc jsme zjistili, že je to i skvělá ochrana při pádech:).

Vojtíšek se zrovna pokouší o první krůčky, takže jsem i klidnější, když máme ortézu na hlavě.Novou helmičku jsme měli asi dva měsíce, ale při poslední kontrole už to vypadalo, že se mu růst hlavičky zastavil a už se to nijak extrémně nelepší, ale určitě ještě chvíli vydržíme a uvidíme co dál. Po čtyřech týdnech nošení jsme přijeli znovu na kontrolu a hlavičku jsme znovu naskenovali. Hlavička se Vojtíškovi příliš nezměnila, proto jsme se na doporučení rozhodli léčbu ukončit. I tak je výsledek výborný! Teď už pouhým pohledem nejde žádná deformitka poznat.

VÝSLEDKY LÉČBY