PROSÍM PŘEJDĚTE NA NAŠE NOVÉ WEBOVÉ STRÁNKY
WWW.PLAGIO.CZ
přejít na nový web
JSME NA NOVÉ ADRESE. PŘESTĚHOVALI JSME PRO VÁS KLINIKU Z FRÝDKU-MÍSTKU DO NOVÝCH PROSTOR V OSTRAVĚ.

Příčiny deformit

Existuje mnoho různých faktorů, které ovlivňují vznik asymetrického tvaru hlavičky. Příčiny vzniku deformit mohou být prenatální (vznikají v průběhu těhotenství), perinatální (vznikají při porodu) a postnatální (vznikají po porodu).

Poloha při ležení

V novorozeneckém a časném kojeneckém věku dítě tráví většinu dne na zádech. Kampaň "Spaní na zádech", která proběhla v USA, výhradně doporučuje ukládat dítě během spánku na záda. To výrazně snižuje syndrom náhlého úmrtí. Ukládání dítěte na záda však zvýšilo výskyt kraniálních deformit. Nicméně i vleže na zádech se dá poloha hlavičky měnit.

V bdělém stavu se dítě může ukládat na bříško. Tím dochází jednak k aktivaci svalstva trupu a zároveň na hlavičku nepůsobí žádné vnější (deformační) síly.

Vícečetné porody

U dvojčat se zvyšuje riziko vzniku deformity. Děti z vícečetných těhotenství mají v děloze omezené množství místa, které může způsobit deformitu lebky.

Torticollis

Kongenitální muskulární torticollis je často spojeno s polohou dítěte v děloze nebo poraněním svalu na krku (sternokleidomastoideu) na jedné straně při porodu. To způsobuje rotaci a úklon hlavy na jednu stranu. V tomto případě není dítě schopno volného pohybu hlavy. Dítě pak stále leží na jedné straně zadní části hlavičky, která se deformuje. Tato příčina se odstraňuje především rehabilitací.

Abnormality dělohy

Některé abnormality dělohy mohou pomoci v rozvoji deformity lebky. Zejména zúžená děloha nebo oligohydramnion (nedostatečné množství plodové vody) mohou způsobit tlak na hlavičku dítěte.